01 02 03 04

موقعیت جزیره كیش در خلیج فارس و ویژگی‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی آن نظیر سواحل مرجانی، دریایی بسیار زیبا با آبهایی زلال و آبزیانی متنوع و رنگارنگ، طبیعتی سبز و با پوشش گیاهی متنوع و اقلیم مساعد آن در نیمه سرد سال، این منطقه را به یك مقصد مهم گردشگری تبدیل نموده تا جایی‌كه در برنامه‌های پنجساله توسعه سوم و چهارم كشور، گردشگری راهبرد اصلی توسعه كیش تعیین شده است. با سرمایه‌گذاری عظیمی كه در زمینه امكانات اقامتی جزیره به ‌عمل آمده ظرفیت پذیرش مسافر افزایش یافته ‌است.

جزیره كیش با دارا بودن بیش از 60 مركز گردشگری و تفریحی شامل امكانات تاریخی، پارك، سواحل شنا و قایقرانی، مراكز ورزشی، اماكن تفریحی و تفرجگاه و مركز خرید جایگاهی مناسب برای تأمین اوقات گردشگران می باشد.

مجموعه قنات كیش، شهر باستانی حریره، كشتی یونانی، سواحل زیبای مرجان، مجموعه اسكله تفریحی، پلاژهای آقایان و مجموعه تفریحی بانوان، مسیر 50 كیلومتری ویژه دوچرخه سواری، مجموعه ورزشی المپیك و استخر كرانه و كلوب‌های دریایی و ... را می توان به عنوان برخی از این اماكن نام برد.

شكل و ابعاد جزیره كیش
جزیره كیش با وسعت 90.470 كیلومتر مربع در نیمه جنوبی منطقه معتدل شمالی بین عرض 26 درجه و 29 دقیقه تا 26 درجه و 34 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و 53 درجه و 54 دقیقه تا 54 درجه و 53 دقیقه طول شرقی از مبدا نصف‌النهار گرینویچ قرار دارد. این جزیره به شكل بیضی بوده و در فاصله 17 كیلومتری از ساحل جنوبی ایران در خلیج فارس، 240 كیلومتری غرب بندرعباس، قرار گرفته است. و از شمال به سرزمین پیوسته ایران، از شرق به تنگه هرمز، از جنوب به كشور امارات متحده عربی و از غرب به كشورهای بحرین و عربستان منتهی می‌شود. این جزیره، جزیره ی نسبتا مسطح است كه مركز آن دارای بیشترین ارتفاع بوده و با شیب ملایمی به سواحل جزیره ختم می شود.


جهت بزرگنمایی نقشه روی آن کلیک کنید. (حجم: 670 کیلوبایت)

ویژگی های جغرافیایی و اقلیمی جزیره کیش
جزیره کیش یک خشکی کوچک چون کشتی نشسته در آب های گرم و کم عمق خلیج فارس است، خرده اقلیم ها (میکرو کلیمای) کیش به شدت در سلطه پدیده های ناشی از بستر بزرگ آبی است که دامنه ی نوسان تغییرات دمای شبانه روزی آن در ایام سال بسیارکم است. فشار بخار آب جزیره در بیشتر روزهای سال غالباً در حدی بسیار بالا اسـت (رطوبت نسبی بین 50 تا  60 درصد). اختلاف دمای متوسط روزانه جزیره در طول سال کم تر از 10 درجه سانتیگراد است و سقوط دما هیچ گاه در حد یخبندان یا صفر نیست.

براساس داده های هواشناسی مقدار متوسط رطوبت در هر کیلوگرم هوای گرم و خشک جزیره در دی ماه 15 گرم و تیرماه حدود 25 گرم است. هوای کیش در ماه های مهر تا فروردین، دارای گرمای ملایم و مطبوع است و در این فاصله ی زمانی جزیره در شرایط زیست محیطی مطلوب قراردارد. از اردیبهشت تا مهر هوای کیش گرم و شرجی و میانگین دمای روزانه جزیره در این ماه ها تقریباً نزدیک به هم است. در اردیبهشت چون آب دریا هنوز سرد و رطوبت نسبی پائین است هوای کیش تقریباً خشک و باد آن ملایم، خنک و نسیم وار بوده و در مجموع هوای آن بهاری و لطیف و شرایط زیست محیطی آن بسیار مطلوب است.

تفاوت دما بین گرم ترین و سردترین ماه کیش حدود 16درجه است. یعنی دی ماه دارای کم ترین تبخیر با نوسان 12 درصد و خنک ترین و خشک ترین ماه جزیره و مرداد ماه با بیش ترین میزان تبخیر و با تغییر و نوسان حدود 28 درصد دارای بیشترین تبخیر و گرم ترین ماه جزیره است. تبخیر زیاد ایام مرداد ماه در وقوع بارش های اتفاقی هر از چندگاه جزیره به صورت رگبارهای موسمی که متأثر از جریان هوای مرطوب اقیانوس هند در این منطقه است بی تأثیر نیست. باران های اتفاقی مردادماه که عمدتاً سیل آسا است و در مدتی کوتاه فرو می ریزند، غالباً خاک را شسته و به علت گرمای بالای سطح زمین نم آن ها به سرعت از خاک محو می گردد.

در عین حال باران های این ایام خود نعمت و رحمت آسمانی است که باید از آن بهره ی کافی گرفت و با ایجاد آب بندها و سدهای بزرگ و کوچک متعدد آب آن را مهار کرد.

با آن که کیش روی گنبد نمکی قرار دارد، ولی برخلاف جزایر دیگر (مانند قشم)، هنوز رأس گنبدهای نمکی زیرین آن زیاد بالا نیامده است و بنابراین خوشبختانه وضع زمین شناختی جزیره به نحوی است که نفوذ آنها به زیرزمین باعث بالا آمدن شوری نمی شود و با تمهیداتی میتوان نزولات آسمانی را مدتها پس از هر بارندگی در آب بندها نگهداری کرد و حداکثر استفاده از آنها را نمود (زمینهای شور جزیره نسبت به کل مساحت آن بسیار کم است).